مرکز بهداشت شهرستان بروجن
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير
1395/08/05
همايش سلامت روان بمناسبت هفته سلامت روان در شهرستان بروجن

همايش سلامت روان بمناسبت هفته سلامت روان در شهرستان بروجن با حضور رابطين بهداشتي و كارشناسان و مراقبين سلامت با شعار " كرامت انساني در سلامت روان ، كمك هاي اوليه روانشناختي و سلامت روان براي همه " در محل سالن اجتماعات اين شهرستان برگزار گرديد .

در ابتداي اين جلسه مهندس كرمي ضمن عرض خير مقدم به شركت كنندگان در همايش كرامت انساني را همان حقوق بشر معرفي خوانده و اظهار داشت انسان ذاتا" هيچگونه پستي و پليدي نداشته و با رشد جسمي دنبال پليدي و انجام كارهاي زشت ميرود و خداوند انسان را موجودي پاك و زلال مي آفريند و با توجه به احاديث و روايات و دستورات قرآن كه براي ما مسلمانان نازل شده اند چيز جديد و تازه اي نيست و علم هم اكنون به اين نتيجه رسيده است كه انسانها بايد رعايت حقوق يكديگر را بكنند و توجه به حقوق ديگران و احترام به يكديگر همان كرامت انساني است .

سرپرست شبكه بهداشت و درمان بروجن در ادامه با اشاره به فرمايشات ائمه عليهم السلام كه مي فرمايند هر چيزي را براي خود مي پسندي براي ديگران هم بپسند و هر چيزي براي خود نمي خواهي براي ديگران نيز نخواه افزود توجه به اين نكات ديني راه گشاي بسياري از مسائل و مشكلاتي است كه امروزه بشر با آنها دست و پنجه نرم ميكند و جايي ديگر پيامبر اكرم مي فرمايد اگر امت من به سختي  و زحمت نمي افتادند مسواك زدن را واجب ميكردم و اين نكته بسيار مهم و با ارزش است چرا كه بعد از قرنها دانشمندان دريافتند كه مسواك زدن در سلامت بشر نقشي به سزا دارد.

وي در خصوص اقدامات انجام شده در تأمين سلامت مردم گفت تعدادي كارشناس سلامت روان با حضور در كليه مراكز و كمك مراقبين سلامت غربالگري جمعيت تحت پوشش را انجام ميدهند و بيماران جديد شناسايي شده و تحت مراقبتهاي لازم قرار مي گيرند و آموزش چهره به چهره ، پيشگيري از اختلالات رواني، و تشكيل كلاس هاي آموزشي جهت كارشناسان ذيربط نمونه ا ي از تلاشهاي صورت گرفته است كه بنظر ميرسد اين تلاش بايد دو چندان باشد و بيشتر از قبل نسبت برنامه ريزي و هماهنگي گرددتا سلامت جسم و سلامت روان هر دو با هم تأمين گردد .

آقاي مهندس كرمي در پايان صحبت هاي خود از آموزش  1028 نفر در مورد سلامت روان و موضوعات مرتبط مانند : پيشگيري از خود كشي، اختلالات روانپزشكي، آسيب هاي رواني ناشي از حوادث غير مترقبه و پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدرنام برد و از شناسايي 166 مورد بيمار جديد در يكسال گذشته كه هم اكنون تحت پوشش و ارائه خدمات مورد نياز قرار گرفته اند خبرداد.

در ادامه اين همايش دكتر فياضي روانپزشك به خصوصيت ذاتي انسان كه كرامت اوست اشاره كرد و فضيلت كه در نهاد انسان است و باعث تفاوت وي با ديگر مخلوقات و موجوداتن شده است را بعنوان اصلي ترين شاخصه انسانها نام برد و گفت انسانها فارغ از هر نژاد، رنگ، اعتقاد و سليقه اي قابل احترام هستند و روح خداوند در وجود تك تك افراد دميده شده است و پرورش اين روح همزمان با رشد جسمي نيز تكميل ميشود.

دكتر فياضي در ادامه استفاده از تكنيك هاي ارتباطي مانند: رعايت حقوق ديگران، احترام و حفظ حرمت شخصيت افراد و بد نخواستن براي ديگران را بعنوان نكات اصلي در آموزش به فرزندان ذكر كرد و گفت همانطور كه تهيه غذاي سالم، كارهاي روز مره ، پوشاك، تجارت و... در انتخاب هر كدام حساسيت و كنكاشش مي كنيم بايد در ادامه به نقش كرامت وي نيز حساس باشيم و بدانيم آينده فرزندمان يعني آينده اجتماع و جامعه اي كه قرار است خود او در آن جامعه زندگي كند و ما بايستي در درجه اول خود مان حقوق ديگران ، ارتباط با ديگران و مواردي از اين دست را  رعايت كنيم تا فرزندمان نيز ياد بگيرد .

در پايان اين همايش به يك نفر از پزشكان و كارشناس مراقب سلامت و بهورز كه تلاش وافر در خصوص سلامت روان داشتند لوح سپاس و هدايايي اهدا گرديد.

 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید:
19
نویسنده:
محسن سيدين بروجني
منبع:
روابط عمومي شبكه بهداشت و درمان شهرستان بروجن
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : بروجن ،ابتداي جاده سياسرد ،شبكه بهداشت شهرستان بروجن
كدپستي : 8871683517                 تلفن :34259000-038
دور نگار :  34245617-038
تاریخ بروز رسانی 1399/04/22
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal