مرکز بهداشت شهرستان بروجن
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
1397/10/10
موزه پزشكي سلامت بروجن

    ساختمان مريض خانه قديم بروجن به جاي مانده از زمان قاجار ميباشد كه در زميني به مساحت 2500 متر مربع و زير بنايي بالغ بر 600 مترمربع احداث شده كه با توجه به تاريخ هك شده در سنگ پي ساختمان كه 1319 هجري قمري مصادف با 1279 هجري شمسي 120 سال از عمر آن ميگذرد ومصالح ساختماني به كار رفته در ساخت اين بناي زيبا و استوار پي ريزي و فونداسيون با استفاده از سنگ و شالوده آهك، ديواره ها با آجر زبره و شن، ستون هاي چوبي و سقف آن با تيرهاي چوبي پوشانده، كف آن با سنگ هاي گرد فرش شده و پشت بام نيز از كاه گل است.كه به مرور زمان دستخوش تغييرات شده است.

عظمت و زيباي اين ساختمان يكي از افتخارات معماري به شمار مي آيد و طوري طراحي شده كه تابستان ها هواي بسيار خنك و مطلوبي دارد و در زمستان ها نيز با كمترين مصرف انرژي گرم و دلپذير ميشود.

در ابتدا اين ساختمان بلديه (شهرداري) شهر بوده كه پس از مدت كوتاهي و بدليل نياز به بيمارستان و نبود فضايي مناسب اين كار و از آنجائيكه بيمارستان ها نيز زير نظر شهرداري ها بودند با اندك تغييراتي از جمله نصب سرب در درب و ديوار بعضي از اتاق ها جهت استفاده راديولوژي و رنگ اميزي مخصوص جهت اتاق عمل با مشاركت مردم، خيرين و بزرگواراني مانند خانواده مرحوم جعفر قلي ايزدي تجهيزات و امكانات مورد نياز تامين و رسما" بعنوان بيمارستان فعاليت درماني در اين ساختمان آغاز ميگردد.

 در موزه پزشكي بروجن بيش از يكصد قلم تجهيزات پزشكي به جا مانده از قديم بمنظور آشنايي نسل جديد با امكانات و نحوه ارائه خدمات در قديم به نمايش گذاشته شده است.

همچنين از مشاهير، پزشكان، هنرمندان و پيشكسوتان بروجني نيز اطلاعات مختصري كه در دسترس بود جهت آگاهي بازديد كنندگان جمع آوري و به تصوير كشيده شده است.

برخي تجهيزات موجو در موزه تاريخچه بالاي صد سال داشته و اين نشان از به روز بودن مريض خانه و حضور پزشك و نيروهاي درماني كه توان كار با تجهيزات مورد اشاره در آن زمان را داشته باشد دارد
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید:
61
نویسنده:
محسن سيدين بروجني
منبع:
روابط عمومي شبكه بهداشت و درمان شهرستان بروجن
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : بروجن ،ابتداي جاده سياسرد ،شبكه بهداشت شهرستان بروجن
كدپستي : 8871683517                 تلفن :34259000-038
دور نگار :  34245617-038
تاریخ بروز رسانی 1399/04/18
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal