مرکز بهداشت شهرستان بروجن
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير
1397/12/02
كارگاه آموزشي مشاوره و زنتيك اجتماعي

كارگاه آموزشي مشاوره و زنتيك اجتماعي ويژه مراقبين سلامت مراكز شهري و روستايي در تاريخ 24 بهمن ماه سال جاري و در سالن كنفرانس مركز بهداشت اين شهرستان برگزار گرديد.

ژنتيك و مشاوره قبل از ازدواج به دليل جلوگيري از تولد نوزاد با ناهنجاريهاي ژنتيكي كه مهمترين آنها تالاسمي ميباشد قانوني شده و زوجهاي جوان حتما" بايستي اين آموزش را پشت سر گذاشته و دفاتر ثبت عقد نيز موظف هستند قبل از هرگونه اقدام قانوني نسبت به معرفي و تحويل گواهي آموزشي اقدام كنند.

مركز ژنتيك و مشاوره قبل از ازدواج در سال 1377 و با ايجاد هماهنگي هاي لازم بين فرمانداري و  ادارات  ذيربط و دفاتر ثبت عقد رسما" فعاليت خود را آغاز نموده و اهميت اين موضوع همين بس كه طي دو دهه گذشته هيچگونه مورد تالاسمي ماژور  بدليل آموزش مستمر و مداوم پرسنل و كادر بهداشتي و آگاهي بخشي به عموم مردم نداشتيم.

بيماري تالاسمي : بيماري خوني ناشي از ازدواج والدين مبتلا به تالاسمي مينور ميباشد كه غير قابل درمان و در مدت زمان نا مشخصي از زمان ابتلا در كمين فرد ميباشد.

لازم به ذكر است در هر حاملگي احتمال بروز تالاسمي ماژور از والدين مبتلا به تالاسمي مينور 25درصد وجود دارد و 50 درصد مينور و تنها 25 درصد نيز ممكن است سالم باشد .

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید:
24
نویسنده:
محسن سيدين بروجني
منبع:
روابط عمومي شبكه بهداشت و درمان شهرستان بروجن
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : بروجن ،ابتداي جاده سياسرد ،شبكه بهداشت شهرستان بروجن
كدپستي : 8871683517                 تلفن :34259000-038
دور نگار :  34245617-038
تاریخ بروز رسانی 1399/04/22
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal